KLUBBMÄSTARE LC

2017

Tarasov's Korona
e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.SE DK UCH Ulfur Amulett
Uppfödare: Sussi Persson, Alunda Ägare: Annika Lersten, Karlstad

Resultat KM i Lure Coursing 2017
Bergsbrunna Gård, Uppsala 17 september.

Domare: Jonny Hedberg och Karin Hurtig

Foto: Robert Kalinowski

Novisklass
 
1:a    332p              Tarasov´s Korona KLUBBMÄSTARE  
                                e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.SE DK UCH Ulfur Amulett
                               Uppfödare: Sussi Persson, Alunda Ägare: Annika Lersten, Karlstad
 
2:a    328p              Zobbraz Venezia e.Ca UCH Elance Beyound The Blue u.Iorek´s Balenciagia
                                Uppfödare & Ägare: Annelie Gauffin, Uppsala       
 
3:a    327p             Tarasov´s Klenod e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.SE DK UCH Ulfur Amulett
                               Uppfödare: Sussi Persson, Alunda Ägare: Annika Lersten, Karlstad
 
4:a    325p              Zobbraz Villa Borghese e.Ca UCH Elance Beyound The Blue u.Iorek´s Balenciagia 
                                Uppfödare Annelie Gauffin, Uppsala Ägare: Lena Lundh, Eskilstuna
 
5:a    312p              Zobbraz Navona e.Ca UCH Elance Beyound The Blue u.Iorek´s Balenciagia
                               Uppfödare & Ägare: Annelie Gauffin, Uppsala       
 
6:a    311p              Blisshound Stallion e.SE UCH DE DH CH Ischyma Maxim u.Rajka Majove Bohemia                                            Uppfödare & Ägare: Lena Lundh, Eskilstuna
 
7:a    290p              Tarasov´s Jarvan Joy e. Rosjanko Kalinow u.Tarasov´s Hailie Jade
                                Uppfödare: Sussi Persson, Alunda  Ägare: Tora Stenbeck Straarup, Uppsala

Licensklass
 
1:a    327p              SE LCCH Rusich Chayka At Tarasov e.Rubin For Rusich u.Rusich Sokolka
                                Uppfödare: Irina Korshunova, Ryssland   Ägare:  Sussi Persson, Alunda
 
2:a    319p              Bierioza´s Vesta e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.C.I.B SE EE LV UCH EstW-10
                                Ulfur Astra
                                Uppfödare & Ägare: Helene Frid, Rimbo
 
3:a    312p              Tarasov´s Karma e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.SE DK UCH Ulfur Amulett
                               Uppfödare & Ägare: Sussi Persson, Alunda
 
4:a    303p              Bierioza´s Copernicus e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.SE EE LV UCH EstW-10 Ulfur
                                 Astra
                                Uppfödare: Helene Frid, Rimbo Ägare: Maria Annala, Köping
         
5:a    298p              Tarasov´s Knight Rider e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.SE DK UCH Ulfur Amulett
                                    Uppfödare & Ägare: Sussi Persson, Alunda
 
6:a    297p              Bierioza´s Biela e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.C.I.B SE EE LV UCH EstW-10 Ulfur
                                    Astra                                 
                                   Uppfödare & Ägare: Helene Frid, Rimbo
 
7:a    294p              Bierioza´s Galileo e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.SE EE LV UCH EstW-10 Ulfur Astra
                                Uppfödare: Helene Frid, Rimbo Ägare: Maria Annala, Köping

8:a    290p              SE UCH Tarasov´s Inverness e.CH Teine Art Nouveau  u.SE UCH SE LCCH  Tarasov's
                                   Grey Pearl
                                 Uppfödare & Ägare: Sussi Persson, Alunda
  
9:a    289p              SE LCCH Bierioza´s Cassiopeia e.SE UCH Tarasov´s Inverness u.C.I.B SE EE
                                    LV UCH EstW-10 Ulfur Astra 
                                 Uppfödare & Ägare: Helene Frid, Rimbo

Veteranklass

1:a     311p              SE LCCH Bierioza´s Bellatrix e.SE UCH Tarasov´s Huzzler u.C.I.B SE EE LV UCH 
                                    EstW-10 Ulfur Astra
                                    Uppfödare & Ägare: Helene Frid, Rimbo

2016

Tinniwinnies Ishtar Golden Lady
2014-12-02

e.Teine Just So Jadite u.SE LCCH Russkiy Asart Orchideya La Divina

Uppfödare & Ägare: Elisabeth Gyllenswärd,  Aneby

RESULTAT från Klubbmästerskap i Lure Coursing,

Bergrbrunna Gård Uppsala den 25 september 2016

Domare: Lars-Göran Larsson och Christian Magnusson

BEST IN FIELD
BIF-1 Klubbmästare Tinniwinnies Ishtar Golden Lady
BIF-2 SE LCCH Rusich Chayka At Tarasov
BIF-3 Tarasov´s Knight Rider
BIF-4 Velikij Remizova
BIF-5 Bierioza´s Cassiopeia
BIF-6 Bierioza´s Copernicus

Best in field 1 och 2
Best in field 3 och 4
Best i field 5 och 6

BÄSTA NOVICEKLASS
1:a Tarasov´s Knight Rider
2:a Velikij Remizova
3:a Tarasaov´s Jarvan Joy
4:a Bierioza´s Galileo
5:a Velikij Repin

BÄSTA LICENSKLASS
1:a Tinniwinnies Ishtar Golden Lady
2:a SE LCCH Rusich Chayka At Tarasov
3:a Bierioza´s Cassiopeia
4:a Bierioza´s Copernicus
5:a SE NO UCH Velikij Petrova

1:a, 2:a och 3:a i licensklass
4:a och 5:a i licensklass

BIR OCH BIM licensklass

BIR: Tinniwinnies Ishtar Golden Lady BIM: Bierioza´s Copernicus

BIR OCH BIM noviceklass

BIR: Tarasov´s Knight Rider  BIM: Velikij Remizova

I väntan på prisutdelning

I filen  hittar du fullständiga namnen, stamtavla. ägare och uppfödare på placerade hundar.

2015

RUSICH CHAYKA AT TARASOV
*2013 02 10
Rubin For Rusich x CH Rusich Sokolka

Uppfödare: Irina Korshunova, Ryssland 
Ägare : Susanne Persson

Resultat 2015

Klubbmästerskap Lure-Coursing vid Petersburg, Söderköping 20151010
Domare Thomas Ankarås och Susanne Leifors
23 anmälda varav 20 kom till start

1. RUSICH CHAYKA AT TARASOV, KLUBBMÄSTARE, Vinnare Licensklass 361 p. (Rubin For Rusich X Rusich Sokolka). Uppf: Irina Korshunova. Äg: Susanne Persson.

2. Tarasov’s Imagine 344 p. (Teine Art Noveau X SECH Tarasov´s Grey Pearl). Uppf./Äg: Susanne Persson

3. Tinniwinnies Hera Black Lady, 318 p. (Teine Just so Jadite X SELCCH Tarasov´s Habanera). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

4. Tarasov's Jaramas, 318 p. (Rosjanko Kalinow X Tarasov´s Hailie Jade). Uppf./Äg: Susanne Persson.

5. Lynx Lots of Luck, Vinnare Noviceklass, 318 p. (NOUCH SEUCH DKUCH CIB Lynx Lady of the Night X CIB NO SE FI DK CH, Nov-14, NordV-14, NOJV-12 Lynx Seri Savitskij). Uppf: Elisabet Jonsson. Äg: Alethe Olsson.

6. DKUCH SEUCH Akira von Alshamina, 301 p. (DKUCH NOUCH SEUCH Velikij Oleg X DECH Rose if Heaven Sokolow). Uppf: Nadja Koschwitz. Äg: Jenny Nilsson.

7. SEUCH Tarasov's Inverness, 299 p. (Teine Art Noveau X SECH Tarasov´s Grey Pearl). Uppf./Äg: Susanne Persson.

8. Istvan in the Name of Love, 290 p. (Eltsine de L’Hermitage d’eole X Black Beauty in the Name of Love). Uppf: Peggy Gérard. Äg: Lennart Andersson.

9. SELCCH Russkiy Azart Orchidea La Divina, Vinnare Veteranklass, 289 p. (CH Borscana Hardcore Superstar X CH Eleghiya Prekrasnaya Mecta). Uppf: Maria Lazareva. Äg: Elisabeth Gyllenswärd och Lize Edland.

10. Teine Just So Jadite , 281 p. (Teine Nicolaus Copernicus X Teine Eclipse at Mayberry). Uppf. Ann Midgarden Äg: Camilla Colleen.

11. CIB DECH DKUCH DK V-11 NOUCH SEUCH VDHCH Velikij Nikolaij, 261 p. (CIB DKUCH NOUCH SEUCH VDHCH Velikij Kirgei X CIB DKUCH KBH V-07 SEUCH VDHCH Archangelica Ivanova av Adelrose). Uppf: Cecilica Häggström. Äg: Lilian Nilssson.

12. Tinniwinnies Heba Fawn Lady, 260 p. (Teine Just so Jadite X SELCCH Tarasov´s Habanera). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

13. SEUCH Ulfur Black Russian, 253 p. (SEUCH Tarasov's Host Of The Show X SEUCH LVUCH SELCCH EELCCH Ivegill's Lady Tequila). Uppf./Äg: Susanne Holmström.

14. Tinniwinnies Erishkigal Cream Lady, 242 p. (Russkiy Azart Optimist Premier Maksimum X Tarasov´s Gernsey Flair). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

15. Justso Maasai Mara Klassa , 238 p. (Teine Just So Jadite X Justso Serengeti Secretary Bird). Uppf./Äg: Camilla Colleen.

16. Tinniwinnies Echidna Sabel Lady, 236 p. (Russkiy Azart Optimist Premier Maksimum X Tarasov´s Gernsey Flair). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

17. Arkeus Aristo Cane, 201 p. (Anubis Frajanka X Azalia Letnia Bryza). Uppf: Inga Chudzicka. Äg: Lennart Andersson.

18. DKUCH NOUCH SEUCH Velikij Oleg, 174 p. (DKUCH NOUCH SEUCH FIUCH INTUCH Velikij Josjka X CIB DKUCH KBH V-07 SEUCH VDHCH Archangelica Ivanova av Adelrose). Uppf: Cecilica Häggström. Äg: Jenny Nilssson.

19. Ninochka´s Barbera Barisjna at Tarasov, 163 p. (DUAL CH Sunburst Lucid Dream at Ninochka X CH Ninochka´s Vibra). Uppf: Andreja Novak. Äg: Susanne Persson.

Placering noviceklass

1. Lynx Lots of Luck, Vinnare Noviceklass, 318 p. (NOUCH SEUCH DKUCH CIB Lynx Lady of the Night X CIB NO SE FI DK CH, Nov-14, NordV-14, NOJV-12 Lynx Seri Savitskij). Uppf: Elisabet Jonsson. Äg: Alethe Olsson.

2. Istvan in the Name of Love, 290 p. (Eltsine de L’Hermitage d’eole X Black Beauty in the Name of Love). Uppf: Peggy Gérard. Äg: Lennart Andersson.

3. Justso Maasai Mara Klassa , 238 p. (Teine Just So Jadite X Justso Serengeti Secretary Bird). Uppf./Äg: Camilla Colleen.

4. Arkeus Aristo Cane, 201 p. (Anubis Frajanka X Azalia Letnia Bryza). Uppf: Inga Chudzicka. Äg: Lennart Andersson.

5. Ninochka´s Barbera Barisjna at Tarasov, 163 p. (DUAL CH Sunburst Lucid Dream at Ninochka X CH Ninochka´s Vibra). Uppf: Andreja Novak. Äg: Susanne Persson.

Placering licensklass

1. RUSICH CHAYKA AT TARASOV, KLUBBMÄSTARE, Vinnare Licensklass 361 p. (Rubin For Rusich X Rusich Sokolka). Uppf: Irina Korshunova. Äg: Susanne Persson.

2. Tarasov’s Imagine 344 p. (Teine Art Noveau X SECH Tarasov´s Grey Pearl). Uppf./Äg: Susanne Persson

3. Tinniwinnies Hera Black Lady, 318 p. (Teine Just so Jadite X SELCCH Tarasov´s Habanera). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

4. Tarasov's Jaramas, 318 p. (Rosjanko Kalinow X Tarasov´s Hailie Jade). Uppf./Äg: Susanne Persson.

5. DKUCH SEUCH Akira von Alshamina, 301 p. (DKUCH NOUCH SEUCH Velikij Oleg X DECH Rose if Heaven Sokolow). Uppf: Nadja Koschwitz. Äg: Jenny Nilsson.

6. SEUCH Tarasov's Inverness, 299 p. (Teine Art Noveau X SECH Tarasov´s Grey Pearl). Uppf./Äg: Susanne Persson.

7. Tinniwinnies Heba Fawn Lady, 260 p. (Teine Just so Jadite X SELCCH Tarasov´s Habanera). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

8. SEUCH Ulfur Black Russian, 253 p. (SEUCH Tarasov's Host Of The Show X SEUCH LVUCH SELCCH EELCCH Ivegill's Lady Tequila). Uppf./Äg: Susanne Holmström.

9. Tinniwinnies Erishkigal Cream Lady, 242 p. (Russkiy Azart Optimist Premier Maksimum X Tarasov´s Gernsey Flair). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

10. Tinniwinnies Echidna Sabel Lady, 236 p. (Russkiy Azart Optimist Premier Maksimum X Tarasov´s Gernsey Flair). Uppf./Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

11. DKUCH NOUCH SEUCH Velikij Oleg, 174 p. (DKUCH NOUCH SEUCH FIUCH INTUCH Velikij Josjka X CIB DKUCH KBH V-07 SEUCH VDHCH Archangelica Ivanova av Adelrose). Uppf: Cecilica Häggström. Äg: Jenny Nilssson.

Placering veteranklass

1. SELCCH Russkiy Azart Orchidea La Divina, Vinnare Veteranklass, 289 p. (CH Borscana Hardcore Superstar X CH Eleghiya Prekrasnaya Mecta). Uppf: Maria Lazareva. Äg: Elisabeth Gyllenswärd.

2. Teine Just So Jadite , 281 p. (Teine Nicolaus Copernicus X Teine Eclipse at Mayberry). Uppf. Ann Midgarden Äg: Camilla Colleen.

3. CIB DECH DKUCH DK V-11 NOUCH SEUCH VDHCH Velikij Nikolaij, 261 p. (CIB DKUCH NOUCH SEUCH VDHCH Velikij Kirgei X CIB DKUCH KBH V-07 SEUCH VDHCH Archangelica Ivanova av Adelrose). Uppf: Cecilica Häggström. Äg: Lilian Nilssson.

2014

TARASOV'S IMAGINE

*2012
FI CH EE CH FI LCCH Teine Art Nouveau x SE CH SE LCCH Tarasov´s Grey Pearl

Uppfödare o ägare : Susanne Persson