UPPFÖDARE OCH KENNLAR
Här finns uppfödare som är medlemmar i Borzoi-Ringen och som har rätt till valphänvisning enl SKK:s regler.
En kennelannons på denna sida kostar 100,-/år. Kennelannons kan du ha som är medlem i B-R och har rätt till valphänvisning från SKK, se info under punkt 10 här
När du betalar in avgiften skicka samtidigt ett mail till valphanvisare@borzoi-ringen.com om att du har betalat in och vill ha kennelannons, då kollar valphänvisaren att allt är OK enligt de bestämmelser som klubben har gällande valphänvisning (något du som uppfödare förstås också har kollat innan inbetalning).
Om du inte haft annons tidigare skicka de uppgifter och bild som ska vara i annonsen. Märk mailet "Kennelannons". När jag som webansvarig fått bekräftat från kassör och valphänvisare läggs annons upp på hemsidan. När du har annons och behöver ändra t ex adress eller byta bild kontakatar du mig (webansvarig) på barowiak@gmail.com.
I priset ingår att man kan göra reklam för kommande/planerade/födda valpkullar (se "Köpa borzoi")

Kennel Anniehood
Marina Pettersson
Orrspelsv. 1
683 33 Hagfors
Mobil: 0703-290599
E-post: anniehood@telia.com
Hemsida: www.simplesite.com/Anniehood

Kennel Barowiak
Lena Insulander
Tiggeby 1
635 13 Eskilstuna
Telefon: 016- 210 61
Mobil: 070-211 30 34
E-post: barowiak@gmail.com
Hemsida: www.barowiak.se

Kennel Bierioza´s
Helene Frid
Kårstavägen 48
762 94 Rimbo
Mobil: 070-655 44 84
E-post: helene.ahlgren@yahoo.com
Hemsida: http://www.bieriozas.n.nu

Kennel Borzowski's
Annica Nilsson
Boglösa Ålsta 10
749 51 Grillby
Mobil: 070-5253008
E-post: borzowski@gmail.com

Kennel Bravehounds
Anne-Lee och Reynard Franklin
Skogsgläntevägen 6
426 68 Västra Frölunda
Telefon : 031- 29 60 36
Mobil: 0705-29 60 36
E-post: franklin@majsol.se
Hemsida:  http://www.bravehounds.se

HAR VALPAR
Kennel Chernak's

Christina Sjökvist
Mjäldrunga Olsholmen
521 54 Floby
Telefon: 0515-49047
Mobil: 076-8887163
E-post: chernaksborzoi@gmail.com

HAR VALPAR
Kennel Gordienko
Amanda-Cecilia och Linda Wennström
Kvarnvägen 2
98041 Hakkas
Telefon Amanda: 0738379801
Telefon Linda: 0730565845
E-post: gordienko@telia.com
Hemsida: www.gordienkoborzoi.com

HAR VALPAR
Kennel Hagabergslidens

Ragna Hellberg
Sveaborgsvägen 16
439 73   FJÄRÅS
Telefon: 0300-54 15 44
Mobil: 0708-137773
e-post: ragna.hellberg@gmail.com
hemsida: www.hagabergslidenskennel.se

Kennel Iorek's
Anna & Izabelle Åkerström
Stallvägen 8
785 45 BJÖRBO
0737-613148 el 070-2530722
E-post: ioreksborzoi@hotmail.com
Hemsida: www.ioreks.com

Kennel Ja-Lo-Blue
Monica Lewin
Kärsögård, Paris Söder
178 90 Ekerö
Telefon: 08- 56 05 33 33
Mobil: 0708-73 65 77
E-post: monicalewin@hotmail.com
Hemsida: http://ja-lo-blue.tk


Kennel Jelistaz
Susanna & Stefan Söderberg
Dybo, Geddeholm 10
725 97  Västerås
Telefon: 070-342 51 97
Mail: jelistaz@telia.com
Hemsida: www.kenneljelistaz.se

Kennel Knutsater
Cecilia & Henrik Knutsäter
Västra Storgatan 1
27460 Rydsgård
Telefon 0411-42772
mobil 076-8072466
E-post: knutsater@telia.com
Hemsida: www.knutsater.se

Kennel Kozlowski's
Cecilia Wennberg Stener
Movägen 27
820 41  Färila
070-6253804
Epost: borzoi@kozlowskis.se
Hemsida: http://www.kozlowskis.se

Kennel LeiCro's
Lillemor o Conny Croneryd
Orrlyckan
599 91 Ödeshög
Telefon 0144-10132
E-post: lillemor@leicros.com
Hemsida: www.leicros.com

Kennel Lynx
Elisabet Jonsson   
Södra Såneby 220
68694 Rottneros
Telefon: 0565-600 85
Mobil: 070-602 28 82
Epost: libe@telia.com 
Hemsida: www.simplesite.com/lynxborzoi

HAR VALPAR
M-Ligans kennel

Caroline Gustavsson
Valsta 271
715 94 Odensbacken
Mobil: 070 2506383
E-post: caroline@mligans.com
Hemsida: http://www.mligans.com/

Kennel Tarasov
Susanne Persson
Myssinge 56
74793 Alunda
Telefon: 0174-24095 070-6450436
E-post: tarasovborzoi@hotmail.se
Hemsida: http://tarasovborzoi.weebly.com/

Kennel The Flying Zoi's
Annete Köster
Järnvägsgatan 1
267 75 Ekeby
Telefon: 042-702 18
Mobil: 070-3474292
E-post:  flyingzois@telia.com
Hemsida: http://flyingzois.com


Kennel Top Tail´s
Annette Norell
Emmagatan 16, 
382 41  Nybro
073-923 81 35
E-post: annette_norell@hotmail.com
Hemsida: www.toptails.dinstudio.se/

Kennel Ulfur
Susanne Holmström
Nybble Kulltorp 1
614 92 Söderköping
Telefon: 073- 633 83 05
E-post: susanne.m.holmstrom@telia.com
Hemsida: http://www.ulfur.se/

HAR VALPAR
Kennel Undimoon

Erja & Thomas Warell
Etelhem Hageby 839 
623 74 Stånga, (Gotland)
Telefon: 0498 49 49 16
Mobil:070 510 93 27, 070 286 41 44
E-post: undimoon@hotmail.com
Hemsida: www.undimoon.com

Kennel Valtahlia's
Anette Möller
Östra Vallby 205
463 96 Nygård
Mobil: 070-3096776
E-post: valtahlia@gmail.com
Hemsida: http://www.valtahlia.se/

Kennel Velikij
Cecilia Häggström
Tabergsstigen 3
416 69 Göteborg
Mobil: 0706-18 45 77
E-post: cecilia@velikij.se
Hemsida: http://velikij.se

Kennel Yermoloff
Anneli & Dan Persson
Klockedalsvägen Nedregården
511 42 Kinnahult
Telefon: 0320-138 91
E-post: yermoloffs@telia.com
Hemsida: www.yermoloff.se

Kennel Zobbraz
Annelie och Christer Gauffin
Östersta 11
755 96 Uppsala
Tel: 018-365673
Mobil: 073-630 99 14
E-post: annelie.gauffin@bredband.net